En Çok Okunan Çocuk Kitapları Hangileridir?

Çocukların hayal gücünü ve deneyimlerini şekillendiren en önemli etkenlerden biri kitaplardır. Fakat yüzlerce, hatta binlerce çocuk kitabı arasından çocuğunuz için en iyi kitapları seçmekte zorluk çekebilirsiniz. Peki çocukların en çok okuduğu kitaplar hangileri diye merak ediyor musunuz?

Ekim 10, 2023 - 09:26
Ekim 25, 2023 - 13:06
 0  13
En Çok Okunan Çocuk Kitapları Hangileridir?

Çocukların hayal gücünü ve deneyimlerini şekillendiren en önemli etkenlerden biri kitaplardır. Özellikle yaşlarına ve kavrama seviyelerine uygun çocuk kitapları onlar için çok eğiticidir. Fakat yüzlerce, hatta binlerce çocuk kitabı arasından çocuğunuz için en iyi kitapları seçmekte zorluk çekebilirsiniz. Peki çocukların en çok okuduğu kitaplar hangileri diye merak ediyor musunuz? Bu yazımızda çocuk kitapları alanında çok satanlar çok ucuza listelerinde yer alan kitaplardan birkaçını sizler için kısaca tanıtacağız. 

80 Günde Devri Alem

Çocuk kitapları alanında çok satanlar çok ucuza listelerinde yer alan kitaplardan biri 80 Günde Devri Alem kitabıdır. Hikaye ana karakter Phileas Fogg’un Londra Bilim Kulübü ile bir iddiaya tutuşmasıyla başlar. 80 günde dünyayı dolaşacağını iddia eden Phileas Fogg, yardımcısı ile yola çıkar. Çeşitli maceralarla karşılaşan ekip nihayet vazgeçmenin eşiğine gelir. Oysa saat farkını hesaba katmamışlardır. Ünlü yazar Jules Verne’ün yazdığı bu çocuk kitabı 7-12 yaş arası çocuklar için uygundur.

Harry Potter Serisi

Harry Potter serisi özgünlüğüyle pek çok çocuğun sevdiği kitap serileri arasında yer almakta. J. K. Rowling imzası taşıyan bu serinin ana karakteri, henüz küçükken ailesini kaybeden Harry Potter’dır. Harry, uzun yıllar kendisine kötü davranan akrabalarının yanında yaşamak zorunda kalır. Fakat bir gün bir baykuş tarafından evine yığılan mektuplarla bütün hayatı değişir. Hogwarts Büyücülük Okulu’nda okumaya davet edilen Harry’nin macera dolu serüveni çocuklara fantastik bir deneyim yaşatmakta.

Altıncı Koğuş

Anton Pavloviç Çehov’un imzasını taşıyan Altıncı Koğuş toplumsal eleştiri amacıyla yazılmış ve klasikleşmiş bir eserdir. Hemen her yıl çok satanlar çok ucuza kitaplar listesinde yer alan bu kitap, diğer çocuk kitaplarından farklı konulara odaklanır. Kitabın hikayesi Rusya’da bir kasaba hastanesinin psikiyatri bölümünde geçer. Hastaları tedavi etmekten çok toplumdan ayrıştıran koğuşlar çürümeye terk edilmiştir. Hasta Gromov ve Doktor Ragin’in diyalogları üzerinden devrim öncesi Rus toplumunun yozlaşmış yapısı ele alınır. Okurlara toplumsal eleştiri penceresini açan roman özellikle 12 yaş üstü çocukların okuması gereken kitaplardan biridir. 

Pinokyo

Carlo Collodi’nin imzasını taşıyan bu eser unutulmaz dünya çocuk klasikleri arasında yer almaktadır. Kitap, Geppetto Usta’nın bir odunu işleyerek yarattığı Pinokyo adında bir kuklanın maceralarını anlatır. Nitekim Geppetto Usta, oyulduktan kısa bir süre sonra hayat kazanan Pinokyo’yu oğlu olarak görür. Ona yaramaz olmamasını ve uslu durmasını öğütler. Ancak Pinokyo sürekli haylazlık eder. 

Akıcı anlatımıyla dikkat çeken bu kitap bugüne kadar pek çok neslin severek okuduğu çocuk kitapları arasında özel bir yere sahiptir. Gerçek bir insan olmak isteyen Pinokyo, olaylar ilerledikçe hayatın zorluklarını ve iyiliğin önemini keşfeder. Gerek çizgi filmlerde gerekse tiyatroda klasikleşmiş Pinokyo, çok satanlar çok ucuza kitaplar kategorisinde uzun yıllardır ön sıralarda yer alıyor.

Robinson Crusoe

Daniel Defoe’nun bu eseri dünya edebiyatına damgasını vurmuş en önemli Batı edebiyatı klasiklerinden biridir. Hikaye, Robinson Crusoe adında bir maceracının gemisi battıktan sonra ıssız bir adaya düşmesiyle başlar. Adada yıllarca tek başına yaşayan Crusoe bir gün başkalarıyla karşılaşacaktır. Klasikleşmiş bu kitap akıcı dili ve heyecanlı hikayesiyle pek çok çocuğa kitap okuma alışkanlığı kazandırmıştır. Üstelik çok satanlar çok ucuza listelerinde uzun yıllardır yerini korumaktadır.

Denizler Altında 20.000 Fersah

Dünya edebiyatı klasikleri arasında önemli bir diğer eser olan Denizler Altında 20.000 Fersah bilim kurgu türünün önemli örneklerinden biridir. Hikayede bazı gemiler bilinmeyen bir sebepten ötürü denizde sürekli batmaktadır. Fransız bilim insanı Arannox, yardımcısı ve daha birçok insanla birlikte bunun sebebini araştırmak için yolculuğa çıkar. Bir canavara rastlayacaklarını düşünen ekip bir denizaltı ile karşılaştığında her şey değişir. 

Hikayede çeşitli örneklerle doğanın ve teknolojinin insanlık için önemi vurgulanır. İlgi çekici konusu ve akıcı diliyle 8-10 yaş için uygun bu kitap öteden beri en önemli edebiyat eserlerinden biri konumundadır. Üstelik Jules Verne kitapları arasında en çok okunanlarından biridir. Son yıllarda çok satanlar çok ucuza listesinde de büyük ilgi görmektedir.

Robin Hood

Çocuk kitapları alanında ölümsüz eserlerden biri olan Robin Hood da en çok okunan çocuk kitapları arasında özel bir öneme sahip. Üstelik yetişkinlerin de ilgiyle okuduğu kitaplardan biri. Bu nedenle dünya edebiyatında farklı bir yere sahip. İngiltere’deki halk hikayelerinde yer alan efsanevi bir karakteri anlatan bu eserin en bilinen versiyonu, 1883 yılında Howard Pyle imzasıyla yayınlanan versiyonudur. 

Hikayede Robin Hood çok yetenekli bir okçudur. Kralın sefere çıkmasını fırsat bilen haydutlar nedeniyle halk gittikçe fakirleşmektedir. Krala sadık bir soylu olan Robin Hood da elinden serveti alınan kişilerden biridir. Üstelik sürgüne gönderilmiştir. Fakat ormana sığınıp kendisi gibi krala sadık kişileri etrafında toplar. Böylelikle haydutlardan aldıklarını fakirlere dağıtan bir halk kahramanı haline gelir. 

Tom Sawyer’ın Maceraları

Listemizde çok satanlar çok ucuza kategorisinde yer alan bir diğer kitap Tom Sawyer’ın Maceraları. Amerikalı usta yazar Mark Twain’in kaleminden çıkan bu kitap da en çok okunan edebiyat klasiklerinden biridir. Hikaye, Tom Sawyer’ın arkadaşları Huckleberry Finn ve Becky ile maceralarını anlatır. Tom haylaz ve terbiyesiz görülen, ancak özünde iyi ve örnek alınası bir çocuktur. Nitekim sonunda kasabanın kahramanı olacaktır. Keyifli anlatımı ve verdiği mesajlar itibariyle bu kitap da uzun yıllardır çok satanlar çok ucuza kategorisinde yer almakta. 

Yazımızı küçük bir hatırlatmayla tamamlamak istiyoruz. En çok okunan çocuk kitapları konusunda başka pek çok kitaptan bahsetmek mümkün. Fakat bu kitapları en ucuz fiyata alabileceğiniz adres alternatifkitap.com sitesidir. Nitekim ucuz çocuk kitapları söz konusu olduğunda akla ilk gelen online kitap mağazası Alternatif Kitap’tır. En ucuz çocuk kitaplarını Alternatif Kitap’ın çok satanlar çok ucuza kategorisinden sipariş verebilirsiniz. 

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

EXENONLINE Hesap askıya alınmıştır.
medyadia banner