Öğretmenlerin Önerdiği Çocuk Kitapları Hangileridir?

Çocuğunuzun duygusal ve bilişsel gelişimi için erken yaşlarda adım atmak çok önemli. Kitap okuma alışkanlığı çocukların gelişimine çok katkı sağlıyor. Bu noktada öğretmenlerin önerdiği çocuk kitapları daha faydalı. Peki öğretmenler en çok hangi kitapları öneriyor?

Ekim 16, 2023 - 10:40
Ekim 16, 2023 - 10:41
 0  14
Öğretmenlerin Önerdiği Çocuk Kitapları Hangileridir?

Çocuğunuzun duygusal ve bilişsel gelişimi için erken yaşlarda adım atmak çok önemli. Bunun için birçok yöntem mevcut. Ancak özellikle kitap okuma alışkanlığı çocukların gelişimine çok katkı sağlıyor. Bu noktada öğretmenlerin önerdiği çocuk kitapları daha faydalı olmakta. Çocukların gelişimini destekleyen bu kitaplar hem öğretici hem de eğlendirici. Peki öğretmenler en çok hangi kitapları öneriyor? Bu kitapları özel kılan nedir? Gelin birlikte görelim.

Ezop Masalları

Ezop Masalları M.Ö. 500’lü yıllarda yaşamış Yunan hikayecisi Ezop’un hayvanlar ile insanlar üzerinden anlattığı masalların derlemesidir. Kitap daha çok 3-5 yaş arası çocuklar için uygun ve kıssadan hisse veren kısa hikayelerden oluşuyor. Ayrıca Ağustos Böceği ile Karınca ve Karga ile Tilki gibi çokça bilinen çocuk hikayelerine yer veriyor.

Kayakçı Tavşan

Claudia Rueda tarafından yazılan Kayakçı Tavşan kitabı 2 yaş üstü çocukların kitaplara aşinalık kazanmasını sağlamakta. Resimli çocuk kitapları arasında çok popüler olan bu kitap kayak yapmak isteyen bir tavşanın hikayesini anlatıyor. Kitap, çocuklara yönlendirmeleri okuyarak bunları uygulamayı öğretiyor. Bu sayede çevreye ilişkin algılarını geliştiriyor. 

Uykum Nereye Kaçtı?

Uyku öncesi çocuk kitaplarından biri olan Uykum Nereye Kaçtı? kitabı, akıcı hikayesiyle çocuğunuzun uyumasına yardımcı olabilir. Öğretmenlerin önerdiği çocuk kitapları arasında bu kitap hem fiziksel hem de psikolojik açıdan önemli. Kaçan uykusunu bulmaya çalışan bir ayıcığı konu alan bu kitapta onunla beraber uykusunu aramaya koyuluyorsunuz. Pierrette Grolier tarafından yazılan bu kitap özellikle 0-2 yaş arası çocuklar için uygun. 

İnsan Vücudu Tiyatrosu

Bilimsel çocuk kitapları içinde en öğretici kitaplardan biri de İnsan Vücudu Tiyatrosu kitabıdır. 8 yaş üstü çocuklar için uygun olan bu resimli kitap eğlenceli karikatürlerle insan vücudunu anlatıyor. Maris Wicks’e ait bu kitabın dili hem samimi hem de öğretici. Nitekim bu kitap sayesinde çocuğunuz insan vücudunu daha iyi tanıyabilir. 

Bir Şeftali Bin Şeftali

Samed Behrengi’nin yazdığı Bir Şeftali Bin Şeftali iki çocuğun ve iki şeftali ağacının hikayesini anlatıyor. Acıklı ancak sevgi ve dostluk temalarını işleyen duygu dolu bir çocuk kitabı olarak öne çıkmakta. 9 yaş üstü çocuklar için uygun bir anlatım diline ve içeriğe sahip.

Dedemin Bakkalı

6-8 yaş arası için uygun çocuk kitaplarından Dedemin Bakkalı küçük bir kızın hayallerini anlatıyor. Kitabın kahramanı Şebnem 8 yaşında. Dedesinin bakkalında ona yardım etmeye çalışıyor. Ancak işler sarpa sarıyor. İyi niyeti ile ticari zekasını dedesine kanıtlamaya çalışan Şebnem’in hikayesi çocukların çok ilgisini çekmekte.

Gergedanlar Krep Yemez

Bu kitap, annesi ile babasının ciddiye almadığı küçük Begüm’ün mor bir gergedan ile arkadaşlığını anlatıyor. Gergedanı ailesine kavuşturmak isteyen Begüm, annesiyle babasını ikna ediyor. Ardından Begüm’ü dinlemeye başlıyorlar. Çocuk kitapları arasında eğlenceli çizimleriyle öne çıkan bu kitap 3 yaş üstü çocuklara hitap etmekte. 

Bir Milyon Ne Kadar Büyük?

Serena Riglietti’nin çizimli sayfaları ve Anna Milbourne’un etkili anlatımıyla bu kitabı da mutlaka değerlendirmelisiniz. Eğlenceli ve öğretici çocuk kitaplarından Bir Milyon Ne Kadar Büyük? kitabı çocuğunuza sayıları öğretmek için birebir. Nitekim öğretmenlerin önerdiği çocuk kitapları arasında bu kitap sayesinde çocuğunuz Penguen Pipkin ile bir milyona kadar saymayı öğrenecek.

Anılar - Antika Dükkanı

Hira Ayşe Özsoy’un kaleminden çıkan Anılar - Antika Dükkanı sevgi ve dostluğa giden bir macerayı anlatıyor. Kitapta Meriç, annesine doğum günü hediyesi almak istiyor. Fakat antikacı Erhan Bey’i karşısında buluyor ve olaylar gelişiyor. 7-8 yaş çocuklar için uygun bu kitapla çocuğunuz sevginin önemini daha iyi kavrayacak.

Dünyanın Etrafında Bir Yarış

Jules Verne’ün 80 Günde Devri Alem kitabından esinlenen bu kitap iki genç kızın hikayesini anlatıyor. Caroline Starr Rose tarafından yazılan kitapta Elizabeth ve Nellie dünyayı dolaşmak için bir yarışa tutuşuyor. Öğretmenlerin önerdiği çocuk kitapları arasında hem keyifli hem öğretici bu kitap çocuğunuzun dünyayı daha iyi kavramasını sağlayabilir. 

Yazımızı küçük bir hatırlatmayla tamamlamak istiyoruz. Çocuk kitapları alırken yayınevine, baskıya ve satış kanalına dikkat etmek gerekir. Ayrıca artan kitap maliyetleri nedeniyle fiyatlar da önemli bir sorun. Çocuğunuz için en ucuz fiyatlı kitaplar için alternatifkitap.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. Alternatif Kitap’ta öğretmenlerin tavsiye ettiği çocuk kitaplarından çok satanlar çok ucuza sizleri bekliyor!

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

medyadia banner